wyciskacz do cytryn

Zdrowe napoje w lokalu gastronomicznym

Napoje są bardzo ważną częścią działalności lokalu gastronomicznego. Ludzie oczekują, że swój posiłek będą mogli popić odpowiednim napojem. Ostatnimi czasy moda na zdrowy tryb życia zatacza coraz szersze kręgi, dlatego w menu wielu lokali znajdują się zdrowe koktajle, lemoniady i soki.

Świeża lemoniada

Aby ją przyrządzić, niezbędny jest wyciskacz do cytryn. Orzeźwiająca lemoniada, przyrządzona z wody, soku cytrynowego i mięty na pewno podbije serca klientów, zwłaszcza w upalne dni.

Kupując wyciskacz do cytryn np. na sklep.technica.pl, można zdecydować się na jego elektryczną wersję, zwłaszcza, jeśli przyrządza się duże ilości lemoniady. Ale lemoniada cytrynowa to nie jedyna możliwa opcja – równie dobrze można do niej dodać truskawki, kiwi czy limonki.

Wyciskane soki

wyciskacz do cytryn

Klienci wiodący zdrowy tryb życia z pewnością docenią soki przyrządzane na miejscu. Nie ma w nich konserwantów, barwników i cukru. Są więc idealne dla osób odchudzających się i zwracających uwagę na to, co jedzą. Ich smak jest świeży i nieporównywalny ze smakiem gotowych napojów ze sklepu.

Soki wyciskać można praktycznie ze wszystkiego, tworząc pyszne warzywno-owocowe wariacje. Dobra wyciskarka bez problemu wytłoczy sok nawet z liści szpinaku czy natki pietruszki, która jest prawdziwą witaminową bombą.